70-lecie naszej szkoły!

12 maja 2017 r. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu, obchodziła jubileusz 70-lecia swojego istnienia. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele przygotowali uroczystą galę, na którą przybyło wielu znamienitych gości, m.in. wiceburmistrz miasta Zgorzelec Radosław Baranowski, wicestarosta Mariusz Wieczorek, naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Gminy Zgorzelec pani Małgorzata Dzięcielska, ksiądz kanonik Maciej Wesołowski - dziekan dekanatu Zgorzelec, ksiądz kanonik Marian Oleksy- proboszcz Parafii p.w. Jana Chrzciciela w Zgorzelcu oraz ksiądz Sławomir Lewandowski- proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Łaskawej w Zgorzelcu. Swoją obecnością zaszczycili nas również dyrektorzy zgorzeleckich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, prezesi zgorzeleckich zakładów pracy i organizacji charytatywnych, a także rodzice, absolwenci oraz byli pracownicy szkoły. Obchody jubileuszu rozpoczęła przemówieniem dyrektor szkoły Jadwiga Buciuto, która serdecznie i ciepło powitała przybyłych na jubileusz 70-lecia Szkoły i zaprosiła wszystkich obecnych do udziału w uroczystej akademii. Następnie były przemówienia gości, życzenia, gratulacje, kwiaty, upominki. Nagrodzono laureatów konkursów, których tematem była nasza szkoła. W konkursie plastycznym nagrody otrzymali: Jan Kasza, Lena Spalik, Jakub Wolanin oraz Wiktor Lisakowski. Laureatami konkursu poetyckiego byli: Cyprian Sawicki, Anna Budnik oraz Aleksandra Burda. Był również czas na wspomnienia byłych dyrektorów szkoły, pani Jolanty Rybotyckiej oraz pan Andrzej Krasowski. Pani Iwona Meller, przybliżyła nam sylwetkę pierwszej absolwentki naszej szkoły pani Erny  Wilim.
Następnie rozpoczęła się druga część uroczystej gali, na której zgromadzeni goście obejrzeli wspaniały program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły i nauczycieli. Specjalnie na ten piękny jubileusz swoje siły połączyły trzy grupy teatralne działające w szkole: Teatr Szkolny „Szuflada”, Teatr Szkolny „Z klasą”, Teatr Nauczycieli „Ferwor”, aby wprowadzić gości w magiczny świat wspomnień i wzruszeń. Jednak nim nasi aktorzy przenieśli gości do przeszłości pan Piotr Zubrzycki przybliżył nam realia danego okresu (szkoła po wojnie, szkoła w PRL-u, szkoła dziś) nawiązując do faktów z kart historii i życia naszej szkoły. Godna podkreślenia była gra aktorska. Pomimo, że uczniowie i nauczyciele stanęli przed nie lada wyzwaniem sprostali mu w sposób imponujący. Spektakl spotkał się z ciepłym przyjęciem gości jak i byłych absolwentów. Skłonił do refleksji i zadumy nad tym wszystkim co bezpowrotnie minęło, ale przecież odcisnęło trwały ślad w ich sercach. Uroczystość przeplatana była piosenkami szkolnego zespołu wokalnego przywołującymi czar wspomnień. Nie zabrakło też sentymentalnej podróży do przeszłości, w postaci zdjęć z dawnych lat, umieszczonymi w galeriach, rozmieszczonych w różnych częściach budynku. Galę zakończono przepiękną piosenką finałową pt. Księga życia pani Aleksandry Kotłowskiej (nauczyciela ze Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Społecznego nr 1 w Wejherowie). I tym razem swoje siły również połączyły dzieci, nauczyciele, rodzice, przyjaciele szkoły, aby w przepięknym wykonaniu zakończyć tę jubileuszową akademię. Całej uroczystości przyświecało hasło św. Augusta z Hippony Zrozum człowieku jak wiele znaczysz...