Spotkanie z pisarzem

W czwartek, 22 lutego 2018 r. uczniowie klas 5b i 5c wraz z wychowawcami udali się na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu do Miejskiego Domu Kultury. Wzięli udział w spotkaniu z panem Jarosławem Górskim (kulturoznawcą, pisarzem, krytykiem literackim) związanym z 100-rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Temat zajęć brzmiał: Jak żyli, co lubili, w co się bawili nasi rówieśnicy…? W odrodzonej 100 lat temu Polsce. Prowadzący w ciekawy i barwny sposób opowiadał dzieciom jak wyglądało życie ich rówieśników dokładnie 100 lat temu. Opowiadane historie zostały ubogacone prezentacją multimedialną, dzięki której dzieci mogły lepiej poznać ówczesną rzeczywistość. Piątoklasiści dowiedzieli się jak i dlaczego ważna była edukacja, jak wyglądała nauka, jak ich rówieśnicy spędzali wakacje, co robili w wolnym czasie, dlaczego musieli pracować… Z odczytanego przez prowadzącego fragmentu gazety redagowanej przez dzieci dowiedzieli się na czym dokładnie polegała ich praca oraz czy chętnie ją wykonywały. Dużym zaskoczeniem była wiadomość, iż celem wakacji wcale nie był odpoczynek, ale praca i pomoc rodzicom w pracach na roli.

Następnie prowadzący podkreślił rolę kina w życiu ówczesnych Polaków i w formie zagadki zaprezentował fragment bajki, którą dzieci miały rozpoznać. Pomimo, iż bajka była niema uczniowie bardzo szybko zorientowali się, że chodzi o Kopciuszka. Na zakończenie zajęć poznali zabawy, które towarzyszyły ich rówieśnikom w odradzającej się Polsce i sami wzięli w nich udział. Nasi uczniowie mogli także wykazać się wiedzą, a swoimi odpowiedziami i wiadomościami miło zaskakiwali Pana Jarosława. Była to bardzo ciekawa, oryginalna i pouczająca lekcja historii.Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

I.Stawowa