Lekcja wychowawcza w klasach 5

Dnia 1 marca uczniowie klas 5a, 5b i 5c brali udział w lekcji wychowawczej: „Asertywności można się nauczyć” prowadzonej przez panią Jadwigę Proniewicz-Hasiak. Celem zajęć było wyjaśnienie pojęcia asertywności jako jednego ze stylów zachowania się człowieka. Wypełniając „kwestionariusz asertywności” uczniowie sami mogli przekonać się, czy są asertywni, czy też nie. W czasie wspólnych dyskusji stwierdzono, że bycie asertywnym nie jest takie łatwe, ale że można się tego nauczyć. Dość prostym zadaniem dla uczniów było rozpoznawanie zachowań asertywnych w różnych sytuacjach. Największą frajdę sprawiło  odgrywanie scenek przedstawiających zachowanie uległe, agresywne i asertywne. Zajęcia podobały się uczniom i mam nadzieję, że zapamiętają, iż asertywność jest  kluczową umiejętnością, gdy trzeba się oprzeć naciskom pojedynczej osoby, grupie osób- jest sztuką mówienie „nie” bez wyrzutów sumienia, złości, lęku.

Opracowała: Jadwiga Proniewicz-Hasiak.