75. rocznica wybuchu powstania w getcie w Warszawie

Dnia 19 kwietnia uczennice i uczniowie klas 5b i 5c wraz z wychowawcami Jadwigą Proniewicz-Hasiak i Tomaszem Stypczyńskim odwiedzili Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Centrum to mieści się w miejscu, gdzie nazistowskie władze Niemiec ulokowały obóz przeznaczony dla jeńców wojennych €“ Stalag VIIIA. Podczas spaceru ze szkoły do Stalagu wiele interesujących wiadomości o historii tego miejsca przekazał pan Stypczyński.
Organizatorzy Centrum prowadzą szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i kulturalną głównie dla młodzieży polskiej i  niemieckiej. Dzisiaj były uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie w Warszawie. Na początku przedstawiono film dokumentalny „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, a potem odbył się w koncert muzyki żydowskiej, który  wykonali wspaniali artyści: pani Sonia Markiewicz - fortepian i pan Karol Lipiński-Brańka  skrzypce.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był poczęstunek.

Warto odwiedzić to miejsce, w którym 15 stycznia 1941 roku Olivier Messiaen wraz z muzykami-współwięźniami wykonał po raz pierwszy swój znany dziś na całym świecie „Kwartet na koniec czasu”.