Zgorzelec w legendach – ciekawa lekcja języka polskiego w klasie V b

Dnia 19 marca uczniowie klasy V b mieli okazję pełniej poznać dziedzictwo historyczne swojej małej ojczyzny oraz rozwinąć poczucie własnej tożsamości regionalnej. Najpierw  przypomniane  zostały ciekawostki związane z historią Zgorzelca i Görlitz. Następnie omówiliśmy usytuowanie miasta na Dolnym Śląsku.  Uczniowie, wcielając się w role przewodników, wskazywali najciekawsze atrakcje turystyczne w naszym regionie. Później piątoklasiści poznali trzy najbardziej interesujące legendy opowiadające o naszej miejscowości zamieszczone w zbiorze „Sagi Łużyckie i Śląskie”:„O czarnym psie ze Zgorzelca”, „O sprawiedliwej lipie na dziedzińcu kościoła św. Mikołaja” oraz „O nocnym kowalu ze Zgorzelca”. Dzieciaki układały pytania do legend i wskazywały miejsca, które zostały wspomniane w opowieściach.  Lekcja zakończyła się opisem herbu Zgorzelca.