Lekkoatletyka dla każdego

O programie Lekkoatletyka dla każdego!

Program Lekkoatletyka dla każdego! powstał z potrzeby popularyzacji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży. Pokazujemy lekką atletykę jako sport atrakcyjny, niosący wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży dający satysfakcję z aktywności fizycznej, rywalizacji z rówieśnikami i zdobywania nowych umiejętności.  Młodych lekkoatletów prowadzą wykwalifikowani trenerzy współpracujący z metodykami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, dlatego zakładamy, że spośród tysięcy dzieci biorących udział w programie Lekkoatletyka dla każdego! wyłonimy tych najzdolniejszych. Nadzorujemy ich szkolenie od najmłodszych lat, po to aby jako seniorzy osiągali pełnię swoich możliwości i z sukcesem reprezentowali Polskę na światowych arenach. Zaangażowanie Partnera Strategicznego, firmy Nestlé Polska, pozwala nam również popularyzować wiedzę o prawidłowym odżywianiu.

Lekkoatletyka dla każdego! realizowana jest od 2014 roku. Obecnie program obejmuje 523 grupy treningowe w gimnazjach i klasach IV-VI szkoły podstawowej w całej Polsce. W zabawach lekkoatletycznych klas I-III - tzw. Eventach Lekkoatletyka dla każdego! uczestniczy rocznie blisko 180 tysięcy dzieci w całej Polsce.

Dzięki finansowaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, zaangażowaniu jednostek samorządu terytorialnego oraz wsparciu sponsorów: firmy Nestlé Polska i PKN Orlen wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne.

Główne założenia programu Lekkoatletyka dla każdego! to:

• popularyzacja i upowszechnianie lekkiej atletyki,
  • stworzenie atrakcyjnej oferty dotyczącej organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pochodzących z różnych środowisk,
  • opracowanie spójnego modelu procesu szkoleniowego zgodnego z wytycznymi federacji lekkoatletycznych IAAF i EA,
  • przygotowanie ogólnopolskiego systemu diagnozy, selekcji i naboru oraz identyfikacji talentów w szkoleniu młodzieży,
  • budowanie ścieżki rozwoju kariery lekkoatletycznej stanowiącej podstawę nowej struktury organizacji szkolenia dzieci i młodzieży w Polsce

Zawody Lekkoatletyka dla każdego!

Oprócz regularnych ćwiczeń program Lekkoatletyka dla każdego! przewiduje również organizację imprez, zawodów szkolnych i międzyszkolnych, w których dzieci bawią się na sportowo, rywalizują z rówieśnikami, ale mają też okazję spotkać się z gwiazdami sportu, utytułowanymi polskimi lekkoatletami.

Wspierają nasz program

Koordynatorami programu są trenerzy i instruktorzy lekkiej atletyki, a wśród nich gwiazdy światowych aren lekkoatletycznych, m. in. Lidia Chojecka, Paweł Czapiewski, Zuzanna Radecka-Pakaszewska, Tomasz Czubak, Marcin Nowak, Barbara Madejczyk, Sebastian Chmara. Na imprezach Lekkoatletyka dla każdego! gościmy również aktualne największe gwiazdy polskiego sportu – m. in. Pawła Fajdka, Anitę Włodarczyk, Piotra Małachowskiego. Możliwość spotkania z mistrzami świata i Europy motywuje młodzież do wytrwałości w treningu i buduje atrakcyjność lekkiej atletyki.

Realizacja programu jest możliwa dzięki współdziałaniu wielu stron:

• Ministerstwa Sportu i Turystyki
  • Partnera Strategicznego Nestlé Polska
  • Sponsora Głównego: PKN Orlen
  • Koordynatorów programu, trenerów
  • Jednostek samorządu terytorialnego
  • Dyrektorów szkół, nauczycieli i instruktorów
  • Rodziców
  • Przedstawicieli klubów lekkoatletycznych

Lekkoatletyka dla każdego! to wyjątkowa propozycja dla wszystkich grup wiekowych.

Klasy I-III szkół podstawowych

Dzieciom młodszych klas szkoły podstawowej proponujemy drużynowe zabawy lekkoatletyczne. Trenerzy współpracujący bezpośrednio ze szkołami organizują imprezy szkolne i międzyszkolne Lekkoatletyka dla każdego!, w trakcie których dzieci w formie zabawy zaczynają swoją przygodę z lekką atletyką. Zarówno sprzęt jak i proponowane ćwiczenia są dostosowane do wieku i możliwości motorycznych dziecka. Zasada zespołowości pozwala każdemu dziecku czerpać radość z zabawy, bez presji na indywidualne wyniki. Podczas imprez Lekkoatletyka dla każdego! nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej obserwują i uczą się prowadzenia ciekawych zajęć ruchowych z wykorzystaniem sprzętu LDK. W ramach programu PZLA przekazuje taki sprzęt współpracującym szkołom.

Klasy IV-VI szkół podstawowych

Dziewczętom i chłopcom w tym wieku zapewniamy powszechny dostęp do systematycznych zajęć sportowych oraz udział w cyklu testów i zawodów lekkoatletycznych. Jest to również pierwszy etap selekcji i naboru najmłodszych zawodników oraz identyfikacji talentów.

Dodatkowo poprzez pobudzenie działań ośrodków lekkoatletycznych w całej Polsce zwiększa się dostępność i podnosi poziom profesjonalnego szkolenia lekkoatletów.

Trenerem Lekkoatletyka dla każdego! w naszej szkole jest Pani Danuta Śliwińska, a koordynatorem tego programu w Zgorzelcu jest Pan Damian Kordasiewicz.

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, środę i piątek i rozpoczynają się o godz.  14.15.

Link http://www.lekkoatletykadlakazdego.pl/